Hekaté [001]

4. dubna 2011 v 19:13 | [Bloody // BiBi] |  Magie - Bohové

Hekaté je řecká bohyně patronka cest, křižovatek, porodů, mládeže, vládkyně tajemných sil (později silnější důraz) a měsíce a noci a podsvětí. Hekaté je ale zároveň i čarodějnice.

Bohyně Hekaté byla ctěna původně v maloasijské Kárii. U Řeků si podržela rysy všemocné bohyně, ochránkyně jezdců, rybářů, pastýřů a matek, a jako podsvětní božstvo se stala bohyní strašidel a kouzel. Tato druhá funkce v 5. stol. př. n. l. daleko převládla a Hekaté pak mohla být ztotožněna s Persefonou, staly se vládkyní mrtvých. Místem jejího působení byly cesty, kde se proháněla za noci v doprovodu černých psů. Hekaté se stala též ochránkyní žen, a bývala proto ztotožňována s Artemidou (neboť podobně jako ona pomáhala při porodu) a s Isidou. Za helénismu byla hlavním božstvem kouzelnic (a magie); nakonec se změnila v mocnou vládkyni démonů. Až do konce starověku byla proslulá její mystéria na Aigíně.

Hekaté měla také přezdívku Trivia - trojcestná, ochranitelka cest.

Atributy, zobrazení
Hekaté je zobrazována ve třech podobách, které během dne střídala - ráno panna, na poledne žena, večer stařena. Spolu s Dianou a Selenou to byla také bohyně Měsíce. Jejím emblémovým zvířetem had. Mezi atributy patří pochodeň.

Oběti a rituály
Oběti jí byly kladeny na rozcestích. Její obraz stával před každým domem jako apotropaion. Byli jí obětováni psi, černé ovce a med.

Božský původ a vztahy k ostatním bohům
Dcera Titána Persea a Asterie, podle některých tradic matka Skylly. Hekaté jediná bojovala ve válce s Giganty na straně nejvyššího boha Dia, dokonce zabila Giganta Klytia rozpálenými kameny. Za to jí Zeus povýšil mezi bohy, dal moc na zemi (paní porodu), na nebesích (paní měsíce) i v říši stínů.

Literární prameny
Hésiodos - Theogonia

Mýty
V jedné variaci mýtu o Persefoně, Hekaté byla prostředníkem mezi Hádém a Démétér.

Specifické kulty
V Thesálii existoval kult měsíce, přístupný pouze ženám. Zde byla uctívána jako bohyně štěstí byla jako dárkyně štěstí a bohatství.

By Wikipedie..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama